Środki w wysokości 2,6 mld złotych zostaną dedykowane na działania wzmacniające system ochrony zdrowia w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Z kwoty 389 mln złotych przekierujemy środki na poprawę dostępności podmiotów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dla osób o szczególnych potrzebach. Program FERS przewiduje także ponad 895 mln złotych na kontynuację kluczowych reform w obszarze opieki psychiatrycznej i podstawowej opieki zdrowotnej, zwłaszcza opieki skoordynowanej. Środki te będą również przeznaczone na koordynację działań związanych z profilaktyką zdrowotną oraz inne istotne inicjatywy wspierające doskonalenie funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.
W grudniu 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS). Stanowi on kontynuację Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 (PO WER) i jest jednym z programów krajowych dofinansowanych z funduszy europejskich, zatwierdzonych do realizacji w ramach nowej perspektywy finansowej w Polsce.
W porównaniu do wdrażanego w perspektywie 2014-2022 PO WER, kontynuowane będą m.in. działania wspierające rozwój kompetencji kadr medycznych i pokrewnych, wdrażanie standardów dostępności (dotychczas koncentrowane na poziomie POZ, teraz obejmujące również poziom AOS) oraz projekty wspierające placówki lecznicze w dostosowaniu do zmian w opiece psychiatrycznej.
W nowych inicjatywach można wyróżnić wsparcie wdrażania opieki farmaceutycznej oraz koordynację działań profilaktycznych poprzez zwiększenie współpracy pomiędzy istniejącymi programami profilaktycznymi w różnych obszarach. Planuje się także usprawnienie komunikacji i współpracy na różnych poziomach działań profilaktycznych.
W ramach pierwszego priorytetu, środki w wysokości 1,3 mld złotych zostaną przeznaczone na:
- Kształcenie specjalistyczne lekarzy,
- Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych,
- Działania podnoszące kompetencje koordynatorów opieki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- Kształcenie podyplomowe pracowników innych zawodów związanych z ochroną zdrowia,
- Działania zwiększające kompetencje pracowników administracyjnych i zarządzających w sektorze ochrony zdrowia.
W ramach priorytetu Dostępność i Usługi dla osób z niepełnosprawnościami, obszarem wsparcia jest poprawa dostępności Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) dla osób z szczególnymi potrzebami. Wsparcie w łącznej wysokości 389 mln złotych obejmie:
- Opracowywanie i wdrażanie standardów dostępności w podmiotach świadczących ambulatoryjną opiekę specjalistyczną,
- Szkolenia dla pracowników podmiotów leczniczych świadczących AOS w obszarze obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
W ramach priorytetu IV, poświęconego zwiększaniu spójności społecznej i zdrowiu, przewidziano działania na rzecz wyższej jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych, takie jak wsparcie deinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej, wzmocnienie gotowości placówek POZ do organizacji opieki skoordynowanej lub jej elementów, wdrożenie standardów akredytacyjnych, wsparcie deinstytucjonalizacji długoterminowej opieki medycznej, wsparcie koordynacji profilaktyki zdrowotnej, podnoszenie jakości zarządzania świadczeniami zdrowotnymi, oraz wsparcie wdrażania opieki farmaceutycznej. Na te działania przeznaczono łącznie ponad 895 mln złotych.