Cel projektu:
Zapewnianie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i środowiskowej
Nabór maj 2025 r.
Alokacja 47 000 000 zł
Poziom dofinansowania do 85%
Planowane typy przedsięwzięć:
1. Rozwój opieki jednodniowej i wzmocnienie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, poprzez inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie placówek opieki zdrowotnej, komplementarnie do wsparcia finansowanego z regionalnych programów zdrowotnych i opieki długoterminowej w formie zdeinstytucjonalizowanej.
2. Wzmocnienie roli podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury i/lub ich wyposażenie w sprzęt (w tym zakup sprzętu i infrastruktury IT) – mające na celu stopniowe odwracanie piramidy świadczeń i ukierunkowane na poprawę dostępu do opieki na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich – komplementarnie do usług zdrowotnych finansowanych z regionalnych programów zdrowotnych oraz wsparcia personelu/kadr systemu ochrony zdrowia.
3. Wdrożenie standardu dostępności POZ/AOS dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym. Inwestycja ta możliwa będzie także w powiązaniu z. wsparciem personelu/kadr systemu ochrony zdrowia.
4. Tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych oraz innych form środowiskowego wsparcia psychicznego dla dorosłych zgodnie z zasadą DI, np. budowa, przebudowa i modernizacja i/lub wyposażenie w sprzęt medyczny – komplementarnie do usług zdrowotnych finansowanych z usług środowiskowych w CZP i innych formach środowiskowych.
5. Inwestycje wspierające rozwój zdeinstytucjonalizowanej opieki zdrowotnej nad osobami starszymi i/lub z niepełnosprawnościami (np. tworzenie DDOM-ów) – komplementarnie do usług zdrowotnych finansowanych z opieki długoterminowej w formie zdeinstytucjonalizowanej.
6. Rozwój zdeinstytucjonalizowanej opieki długoterminowej, paliatywnej oraz hospicyjnej poprzez np. budowę, przebudowę i modernizację i/lub wyposażenie w sprzęt medyczny – komplementarnie do usług zdrowotnych finansowanych z opieki długoterminowej w formie zdeinstytucjonalizowanej.
WAŻNE!
Projekty finansowane w ramach programu regionalnego ze środków EFRR lub EFS+ nie mogą powielać zakresu, na który dany podmiot otrzymał wsparcie w ramach KPO
Typ beneficjenta:
- Duże przedsiębiorstwa
- Inne instytucje systemu ochrony zdrowia
- Jednostki Samorządu Terytorialnego
- MŚP
- Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
- Organizacje pozarządowe
- Podmioty ekonomii społecznej
- Publiczne zakłady opieki zdrowotnej
- Kościoły i związki wyznaniowe